Cryo JETT je vďaka spojeniu kryo-elektroforézy a metódy Thermocryolipide najefektívnejšia a najšetrnejšia technológia v redukcii podkožného tuku a ošetrení pleti na trhu. Vďaka hĺbkovému pôsobeniu a cielenému ošetreniu dosahuje lepších výsledkov ako iné, doteraz používané technológie. Jedná sa o prístroj, ktorý umožňuje ako neinvazívnu lipolýzu
zmrazením tukových buniek, ale tiež ošetrenie a omladenie pleti na tvári.
Cryo JETT – je najflexibilnejšia metóda v ošetrovaní pleti. Kryoelektroforéza je neinvazívna metóda. Aktívne zložky sú do vrstiev pokožky privádzané pomocou pulzujúceho prúdu. Vďaka tejto metóde je do hlbších vrstiev kože dopravených 80%-90% účinných látok. Úspešne sa používa pri ošetrení vrások, akné, nepravidelnej pigmentácie, ružienky (kožná choroba) a citlivej pleti, celulitídy, strií, tukových vankúšikov, ovisnutej kože a dehydrovanej pokožky.
Metóda Thermocryolipide
Rýchlo sa vyvíjajúca estetická medicína hľadá nové spôsoby korekcie postavy s ohľadom na účinnosť, šetrnosť k ľudskému telu a rýchlosť pôsobenia. Podstatou mnohých lipolytických metód je deštrukcia tukových buniek.
Táto metóda, často využívaná dermatológmi pri liečbe nežiaducich útvarov v ľudskom tele je teraz s veľkým úspechom prijímaná tiež vedúcimi klinikami estetickej medicíny na celom svete. Stáva sa tiež veľmi obľúbená medzi klientmi, ktorí chcú tvarovať svoju postavu a zbavovať sa nežiaduceho tuku.
V každom biologickom pochode alebo chemickej reakcii existuje teplota, za ktorej proces prebieha najlepšie - tzv. teplotné optimum. Podobne dokážeme popísať teplotné minimum a maximum pre možný priebeh reakcie. Obomi smermi ale reakcia nie je tak intenzívna ako pri svojom teplotnom optime. Rovnaký princíp možno uplatniť ako na organizmus ako celok, tiež na jednotlivé bunky. Bunky ľudského tela majú optimum metabolických procesov z hľadiska teploty pri cca 36-37°C. Zmena v zmysle + alebo - vedie k zhoršeniu metabolizmu. Pokiaľ je prekročené teplotné maximum alebo minimum, metabolické procesy neprebiehajú alebo prebiehajú chybne. Nemalú zásluhu na tomto fakte majú jednotlivé chemické zlúčeniny vstupujúce do metabolických pochodov, ktoré menia svoj reakčný charakter s ohľadom na teplotu.
Ako z hľadiska poškodzujúceho, tak z hľadiska liečebného je možné využiť v špecifických prípadoch pôsobenie tepla i chladu na bunky ľudského organizmu.
Hypertermia
Zvýšenú teplotu je možné využiť v podobe celkovej zvýšenej teploty organizmu alebo len okrskového zvýšenia teploty. Fyziologickým príkladom je zvyšovanie bazálnej teploty z 36,6°C na vyššiu teplotu v prípade zápalu, ktoré je na jednej strane pre realizáciu pochodov imunitného systému prínosné, na strane druhej to platí len do teplôt cca 39°C, kde v prípade ďalšieho zvýšenia teploty dochádza k vyššiemu efektu škodlivého pôsobenia tepla. V prípade ďalšieho zvyšovania teploty sa poškodenie organizmu urýchľuje, v prípade pôsobenia veľmi vysokej teploty do popredia vystupuje poškodenie v zmysle popálenín.
Z hľadiska zahrievania tkaniva organizmu hrá svoju opodstatnenú roľu tiež schopnosť termoregulácie tkanív. Tá je daná jednak obsahom látok s vyššou alebo nižšou mernou tepelnou kapacitou (napr. voda alebo tuk), jednak na podklade vaskularizácie (t.j. cievneho zásobenia) tkanív. Tak dokážeme rozlíšiť tkanivá, ktoré sú viac alebo menej schopné regulovať teplotu organizmu alebo jeho časti. Typickým príkladom môže byť koža, v ktorej cievy vzhľadom na potrebu zachovať teplo alebo ho naopak z organizmu odviesť, dokážu zväčšiť alebo zmenšiť svoj prietok a tým regulovať odvod tepla z tkaniva. Keď sa nachádzame v chladnom prostredí, cievy na okrajových častiach horných končatín sa zúžia, tým zmenší prietok teplej krvi rukami a tým zmenšia tepelné straty. Ruky sa tým pádom ochladia a dosahujú nižších teplôt ako 36°C. Iným príkladom na tkanivo s funkciou termoregulácie je tkanivo podkožné tukové. To vykazuje relatívne veľkú tepelnú izoláciu medzi kožou a podkožnými štruktúrami a orgánmi. To dosahuje na podklade vysokého obsahu látok tukových a na podklade inej vaskularizácie (spravidla menšia) ako napr. koža.
Na podklade zmienených rozdielov medzi tepelnou charakteristikou tkanív môžeme ukázať odlišné pôsobenie rovnakého tepla na rozdielne tkanivá. Pokiaľ bude koža v styku s teplým faktorom, bunky samotnej kože majú bohatú vaskularizáciu, ktorá zabezpečuje prívod cca 36,6°C teplej krvi a tým ochladzovanie kože v prípade, že tepelný faktor na koži pôsobiaci má teplotu vyššiu. Podkožné tukové tkanivo s menším vaskulárnym zásobením, je tým pádom vystavené relatívne vyšším teplotám ako nad ním uložené bunky kože, ktoré sú permanentne „ochladzované“ pretekajúcou krvou. To môže viesť k rozdielnym účinkom na bunky kožné a podkožné tukové. Ďalším aspektom rozdielneho pôsobenia je tiež stavba bunky, kde v prípade tukových buniek /adipocytov je značná časť intracelulárneho priestoru vyplnená tukovou kapénkou, ktorá má inú mernú tepelnú kapacitu ako prostá cytoplazma iných buniek.
Z hľadiska bunkového metabolizmu vedie pôsobenie tepelnej energie ku zmene pH intracelulárneho prostredia. Pre správny priebeh metabolizmu má pH intracelulárneho priestoru jeden z kľúčových významov, pretože mnohé chemické reakcie (enzymaticky umožňované) majú svoje optimum priebehu pri určitej fyziologickej hodnote pH. Pri zmene pH dochádza k narušeniu chemických reakcií eventuálne k ich zástave. To môže vážnym spôsobom poškodiť metabolizmus bunky a jej ďalšie prežitie.
Ďalším faktorom je jednoduchšia aktivácia lyzozomálnych enzýmov, ktoré pri predčasnej aktivácii alebo aktivácii na nesprávnom mieste môžu viesť k poškodeniu až smrti bunky.
Hypotermia
Bunkový metabolizmus je okrem iného založený na chemických reakciách. Každá chemická reakcia prebieha optimálne pri svojom teplotnom optime. Zmena teploty môže viesť ku zmene reaktivity reaktantov, čo vedie ku zmene priebehu reakcie alebo i k jej zastaveniu. Pretože ľudský organizmus a bunky v ňom sú prispôsobené stálej teplote tela, niektoré kroky metabolizmu bunky sú závislé i na enzýmoch, ktoré ale tiež správna teplota ovplyvňuje.
Ku zmenám v bunke dochádza vplyvom nízkych teplôt tiež v samotnej štruktúre molekúl. Vzhľadom ku kryolipolýze je podstatná zmena štruktúry lipidov už od 10°C, od ktorej začína tzv. kryštalizácia lipidov v lipidových kapénkach adipocytov.
Lipidy sú v intracelulárnom bunkovom priestore uložené v podobe kapéniek, ktoré obsahujú triacylglyceroly, t.j. mastné kyseliny viazané na glycerol. Pri zmene štruktúry lipidov a súčasne zmene metabolických pochodov môže dôjsť k nenávratnému poškodeniu bunky, ktorá sa s časovým odstupom prejaví ako apoptóza a následné odstránenie časti apoptozovanej bunky imunitným systémom.
Apoptóza
Apoptóza je špecifický bunkový proces tzv. riadenej bunkovej samovraždy. Pre ľudský organizmus má nezastupiteľnú úlohu. Celkovo existujú 2 spôsoby zániku buniek.
Prvou možnosťou je nekróza, t.j. proces, pri ktorom dôjde k nenávratnému poškodeniu bunky, ktorá nestihne alebo nemôže prejsť procesom apoptózy. V priebehu nekrózy dochádza
k postupnému edému / opuchu bunky až jej povrchová membrána toto zvyšovanie objemu nevydrží a bunka praskne. S porušením celistvosti bunky dochádza k uvoľneniu všetkých
bunkových súčastí do okolitého priestoru. Uvoľňujú sa tiež enzýmy, ktoré má bunka napr. na
vlastnú obranu proti baktériám a teda tieto enzýmy pokiaľ sú nekontrolovane vypustené do bunkového okolia, môžu poškodiť okolité bunky a vyvolať tak reťazec ďalšej nekrózy.
Naproti tomuto procesu stojí apoptóza. V priebehu apoptózy bunka za určitých dôvodov (vek, nadpočetnosť, poškodenie) začne proces vlastného zániku. Postupne kondenzuje svoj obsah a jadro. Časti cytoplazmy sú postupne kondenzované a ohraničované membránou bunky tak, aby z nich vznikli malinké vačky, ktoré je imunitný systém schopný odstrániť. Pre okolité bunky nebezpečné enzýmy tak zostanú celú dobu od mimobunkového priestoru oddelené, okolité bunky nie sú poškodené a bunka, ktorá prešla apoptózou je odstránená imunitným systémom procesom fagocytózy.
Fagocytóza
Fagocytóza je proces, pri ktorom konkrétne bunky imunitného systému, časť bielych krviniek pohlcuje a odstraňuje zvyšky buniek, ktoré prešli apoptózou. Z bielej krvnej rady sú na toto prispôsobené hlavne makrofágy z myeloidnej rady leukocytov. Tie aktívne migrujú do časti tkaniva, kde bunky podstupujú apoptózu, zvyšky buniek pohlcujú, neutralizujú škodlivé enzýmy a cestou lymfatických ciev a ďalej krvného obehu odstraňujú tieto zvyšky buniek z tela.
Teplotný šok
Každý organizmus a bunky tvoriace organizmus majú vlastné mechanizmy na eventuálne krátkodobé vysporiadanie sa s presahom teplotného maxima či minima. Príklad môže byť tzv. heat-shock proteín, ktorý má i ochrannú funkciu pred náhlou zmenou teploty bunky. I obranné mechanizmy majú ale svoje limity, po ktorých prekročení nastáva poškodenie bunky. Náhla zmena teploty vedie jednak ku zmenám metabolizmu z hľadiska novo dosiahnutej teploty, tiež ale môže poškodiť niektoré pochody metabolizmu z dôvodu nemožnosti prispôsobenia náhlej teplotnej zmene. Preto možno predpokladať, že cyklus ochladzovania kombinovaný s krátkodobým zahriatím tkaniva bude pre adipocyty (ktoré navyše nemajú tak dobrú termoregulačnú cievnu ochranu ako okolité tkanivo) viac zaťažujúci a poškodzujúci ako len dlhodobé ochladenie na teplotu 4°C.
Kombinované pôsobenie – Metoda Thermocryolipide
Možno sa domnievať, že efekt hypotermie, hypertermie na bunku je možné využiť v prospech
rýchlejšieho a šetrnejšieho využitia týchto metód. Navrhovaný program pracuje s odlišnými
modalitami pôsobenia na adipocyt a na okolité tkanivo.
Najprv sa začína využívať pôsobenie hypertermie. Tá ovplyvňuje bunkový metabolizmus v zmysle jeho zrýchlenia. Tiež môže dôjsť ku zmene rýchlosti a efektivity chemických reakcií v rámci metabolizmu a následne k tvorbe metabolitov, ktoré v prípade kumulácie alebo neodstránenia môžu bunku poškodiť (napr. reaktívne formy kyslíku). Tukové bunky vďaka charakteristickému zloženiu bunkového obsahu v zmysle vysokej kumulácie tukov a tiež vďaka inému cievnemu zásobeniu (a tým iné možnosti termoregulácie) ako okolité tkanivo sú pri vystavení hypertermii viac vystavené negatívnym účinkom vyššej teploty. Preto možno predpokladať iný účinok na bunky svalu či pokožky a iný na adipocyty.
V následnej modalite je hypertermia vypnutá, aktivované je ochladzovanie buniek. Na tukovú bunku sa teda pôsobí efektívnou teplotou 4°C. Pri tejto teplote v adipocytoch dochádza ku zmene morfológie molekúl lipidov, ktoré následne môžu bunku poškodiť natoľko, že sama podstúpi v následnom období apoptický proces a jej zvyšky budú odstránené imunitným systémom v procese fagocytózy. Možno sa domnievať, že pokiaľ je metabolizmus bunky pôsobením chladu negatívne ovplyvnený pri ochladzovaní z teploty 36,6°C, tak väčší efekt
nabúrania metabolizmu bude pri zmene teploty z 39,5°C na 4°C. Pri nástupe nového modulu začína opäť pôsobenie hypertermie, ktorá ďalej negatívne ovplyvňuje bunkový metabolizmus a metabolické produkty.
Tuková bunka je citlivejšia na zmeny teplôt ako iné tkanivá v ľudskom tele.
Z tohto dôvodu je minimálna teplota 0 – 4°C počas metódy Thermocryolipide úplne dostačujúca. Pri použití týchto teplôt je zároveň zaistené, že ostatné tkanivá, obklopujúce tukové bunky sú pred procesom ochladenia chránené, takže nedochádza k ich poškodeniu.
Je to doteraz najúčinnejšia bezbolestná lipolýza, podložená klinickými štúdiami.
Klinické štúdie preukázali, že proces riadeného odumierania tukových buniek je postupný a bezpečný. Nezvyšuje hladiny cholesterolu a triglyceridov . Pri jedinej aplikácii dochádza k úbytku medzi 25-30% tukových buniek a to u každého jedinca, pričom výsledok je jednoznačne a preukázateľne viditeľný už po jednom až dvoch mesiacoch a hlavne je trvalý.
Výsledky metódy Thermocryolipide sú porovnateľné s bežnou liposukciou.
Možnosti využitia Cryo JETT
Kryoelektroforéza a Thermocryolipide môže byť použitá ako alternatíva niektorých invazívnych metód ako napr. mezoterapia, liposukcia a mikrodermabrázia.
Najčastejšie využitie Cryo JETT:
- bez- injekčná mezoterapia
- tvárový a telový lifting
- redukcia tukovej vrstvy
- modelácia postavy
- po- laserová starostlivosť (Fraxel, MTS, IPL)
- tonizácia a zlepšenie textúry pleti
- ošetrenie pleti s vitamínom C
- ošetrenie pokožky hlavy
Thermoelektroforéza – lifting dekoltu a poprsia
Hlavice, ktorá stimuluje pokožku, využíva kombináciu oscilačného prúdu a technológie Thermoelektroforézy. Pôsobením tepla na pokožku sa zvyšuje jej priepustnosť a tým sa podporí priechod účinných látok do hlbších vrstiev pokožky. Dochádza k okamžitej aktivácii spojivových tkanív a následnému vypnutiu pokožky a odstráneniu toxínov.
Tie potom môžu preniknúť až do hĺbky 5 cm pod kožu. Ošetrenie je pre klienta veľmi príjemné a nebolestivé. Ošetrenie trvá cca 15-30 minút, záleží na rozsahu ošetrovanej plochy.
Dochádza tiež k aktivácii spojivových tkanív a následnému vypnutiu pokožky a odstráneniu toxínov.
Použitie Cryo JETT pri Thermocryolipide:
Funkčnosť unikátneho prístroja je postavená na základe spustenia procesu prirodzeného odumierania tukových buniek pôsobením vysoko precíznej technológie, pri ktorej sa cielene zmrazia tukové bunky skrz povrch pokožky, bez toho aby sa poškodilo okolité tkanivo.
Prístroj sa dokáže veľmi efektívne zamerať napríklad na tukové vankúšiky na bruchu a bokoch a je výraznou a účinnou alternatívou k chirurgickému zákroku.
Prvé výsledky sú viditeľné za 2-4 mesiace po procedúre. K postupnému úbytku tukových buniek môže dochádzať až 6 mesiacov.
Už po prvej procedúre sa množstvo podkožného tuku zníži o 22%, potom efekt narastá v priebehu niekoľkých mesiacov.
Pred
Po 1. mesiaci
Ako procedúra s Cryo JETT prebieha:
- Na ošetrovanú oblasť tela sa najskôr v tenkej vrstve aplikuje Cryo*E Action gél
- Následne sa gél zafixuje Cryo*E Action Concentrate.
- Necháme 30 sekúnd pôsobiť, dôjde k vytvoreniu masky.
- Priložia sa doštičky s navlhčenými elektródami.
V niekoľkých prvých minútach má klient pocit intenzívneho chladu, ktorý ale rýchlo zmizne.
Vzhľadom k neinvazívnej povahe zákroku, neexistujú po samotnom ošetrení žiadne obmedzenia. Pacient sa teda môže ihneď venovať bežným denným aktivitám.
Výhody Cryo JETT:
- ošetrenie je nechirurgické
- bezbolestné
- neporušuje integritu kože (žiadne modriny a opuchy)
- nulová doba rekonvalescencie
- klient sa ihneď po procedúre môže vrátiť ku svojmu bežnému a profesijnému a spoločenskému životu
- ošetrenie nevyžaduje žiadne obmedzenia v stravovaní, cvičení a užívaní liekov
- samotné ošetrenie býva klientmi veľmi dobre znášané. Doba ošetrenia trvá 60 minút., záleží na rozsahu ošetrenia. Klienti si väčšinou počas procedúry čítajú, telefonujú, pracujú s notebookom alebo odpočívajú.
Použitie Cryo JETT pri kryo-elektroforéze :
Kryoelektroforéza je neinvazívna metóda. Aktívne zložky sú do vrstiev pokožky privádzané pomocou pulzujúceho prúdu. Vďaka tejto metóde je do hlbších vrstiev kože dopravených 80%-90% účinných látok.
Výhody kryo-elektroforézy s Cryo JETT:
- Teplota samotného ošetrenia pleti sa pohybuje medzi -10°C až 0°C, nevzniká pocit horúca alebo pálenia počas ošetrenia
- Dopravuje do hlbších vrstiev pokožky 80-90% účinných látok, čo je o 200-300% viac ako u bežného ošetrenia.
- Vďaka ochladeniu pokožky dochádza k vazokonstrikcii (zúženiu ciev), tzn. účinné látky nie sú transportované do krvného riečiska tým dochádza k extrémne lokalizovanému a účinnému ošetreniu.
- Pôsobenie oscilačného prúdu v kombinácii s kryogenickou technológiou zvyšuje priestupnosť pokožky a tým sa podporí priechod účinných látok do hlbších vrstiev pokožky.
- Aktivácia spojivových tkanív má za následok vypnutie pokožky a odstránenie toxínov.
- Toto ošetrenie je veľmi vhodné pre pacientov po plastických operáciách.
- Odstránenie problémov po ošetrení frakčným laserom (bolesť, suchá pokožka, pálenie, odstránenie nerovného povrchu pokožky po ošetrení)
- Ošetrenie po IPL (relaxácia, regenerácia, hydratácia, odstránenie bolesti)
- Ošetrenie po Mesoroller terapii
- Umožňuje ošetrenie pokožky tváre a celého tela
- Ošetrenie alopécie
Ako kryo-elektroforéza s Cryo JETT prebieha:
Hlavica Cryo JETT, ktorá stimuluje pokožku, využíva kombináciu oscilačného prúdu a kryogenickej technológie. Pôsobením chladu na pokožku sa zvyšuje jej priepustnosť a tým sa podporí priechod účinných látok do hlbších vrstiev pokožky. Tie potom môžu preniknúť až do hĺbky 5 cm pod kožu. Ošetrenie je pre klienta veľmi príjemné a nebolestivé. Ošetrenie trvá cca 15-30 minút, záleží na rozsahu ošetrovanej plochy.
Dochádza tiež k aktivácii spojivových tkanív a následnému vypnutiu pokožky a odstráneniu toxínov.
Kontraindikácie
- tehotenstvo a kojenie
- epilepsia
- nádorové ochorenia
- srdcové a obličkové choroby
- diabetes
- infekčné ochorenia
- pacienti s kardiostimulátorom
- atopický ekzém
- problémy s telesnou termoreguláciou
|