CERA-CHECK 3v1 GHL meria presne a rýchlo hladinu cukru, hemoglobínu a laktátu v krvi.
Na meranie mu postačí kvapôčka krvi o objeme 0,5-1 ul (mikroliter) a čas 5-10 sekúnd. Tento prístroj je neoceniteľnou pomôckou pre športovcov pre správne nastavenie tréningových dávok.
Použitie
Tento monitorovací systém je určený na tomu, aby pomáhal ľuďom riadiť hladinu cukru, hemoglobínu a laktátu v krvi. Poskytuje tiež užitočné Informácie profesionálnym zdravotníkom pri meraní cukru, hemoglobínu a laktátu v plne kapilárnej krvi rovnako ako v žilovej krvi.
Odber krvnej vzorky je vykonávaný pomocou odberového pera, do ktorého sú vkladané sterilné odberové lancety. Testovacie prúžky (CERA-CHEK ™ 3v1 GHL) sú určené na diagnostické použitie in vitro. Prúžky sú plastové a sú vybavené hygienickým držiakom, aby sa zabránilo prenosu infekcie.
Postup je bezbolestný a pomerne jednoduchý a veľmi sa podobá meraniu hladiny krvného cukru u diabetikov.
Príncíp merania
Vlastné meranie prebieha za použitia elektrochemickej metódy s pomocou testovacích prúžkov. Keď cukor, hemoglobín a laktát v krvi reagujú s činidlom na testovacom prúžku vzniká elektrický prúd. Za pomoci matematického vzorca, ktorým je merací systém vybavený, prevedie merané hodnoty na množstvo cukru, hemoglobínu a laktátu.
Tento unikátny prístroj umožňuje najmä výkonnostným športovcom, napr. bežcom a cyklistom, používať na riadenie tréningu i meranie laktátu. Občasné zmeranie hladiny laktátu však nie je na škodu ani rekreačným športovcom a zníži riziko ich preťaženia na minimum. V praxi ide najmä o optimálne zaťaženie svalov. Na základe znalosti fyziologickej odozvy organizmu na zaťaženie, resp. jeho zakyslenie pri rastúcej intenzite tréningu (vo svaloch sa vytvára kyselina mliečna), si môžu otestovať ako výkonnosť, tak skontrolovať správnosť vlastných tréningových zón, ktoré sa s rastúcou výkonnosťou menia.
Pomocou laktátovej krivky sa kontroluje najmä úroveň aeróbneho a anaeróbneho prahu reakcie nášho organizmu pri vyššom zaťažení. Pretože tepová frekvencia sa v anaeróbnej oblasti nezvyšuje priamo úmerne prebiehajúcemu zaťaženiu, je pre riadenie tréningu v týchto zónach spoľahlivejšie použiť znalosť individuálneho vzťahu koncentrácie laktátu a rýchlosti pohybu tj. podávaného výkonu.
Cieľom testu je určenie metabolických zón a stanovenie anaeróbneho prahu. Postupne zaťažujeme organizmus a pri každom stupni zaťaženia odoberieme krvnú vzorku pre stanovenie aktuálnej koncentrácie laktátu. Graf, ktorý vznikne vzťahom rýchlosti pohybu, resp. podávaného výkonu ku koncentrácii laktátu, sa nazýva laktátová krivka.
AP - aeróbny prah (označuje hornú hranicu regeneračnej a dlhotrvajúcej vytrvalosti)
ANP - anaeróbny prah (označuje maximálnu akceptovateľnú hladinu laktátu)
Ako vidíme na grafe, v aeróbnej časti krivky je hladina laktátu konštantná. Dochádza tu k spaľovaniu tukov ak podávaniu takéhoto výkonu stačí základná vytrvalosť.
V prechodnej časti krivky stále dochádza k spaľovaniu tukov a hladina laktátu je pre športovcov akceptovateľná. Športovec je schopný dosahovať vysokého výkonu bez toho, aby došlo k svalovej slabosti a zníženiu výkonnosti. V tejto časti krivky sa nachádza optimálny fáza pre tréning.
Výkonom nad anaeróbnym prahom sa vyčerpajú zásoby svalového glykogénu (cukru), potom už dochádza k vzostupu vodíkových iónov, poklesu pH, svalovej slabosti a zníženiu výkonnosti.
Vplyvom tréningu sa ako dôsledok zvyšovania našej trénovanosti laktátová krivka posúva smerom doprava. Týmto smerom sa pohybuje anaeróbny prah, ktorému zodpovedá relatívne konštantná hladina laktátu 4 mmol/l, ale zvyšuje sa hodnotenie degradácie pohybu, teda výkon, ktorého pri tejto koncentrácii laktátu dosahujeme. To znamená, že sa zvyšuje schopnosť nášho organizmu laktát tolerovať a súčasne ho vo zvýšenej miere odbúravať.
Napríklad cyklokrosári pri jazde do vrchu idú na výkon okolo 300W. Dobre trénovaný cyklista je schopný ísť na taký výkon pod anaeróbnym prahom a neunaví sa. Zle trénovaný cyklista pri výkone 300W ide za anaeróbnym prahom, vo svaloch sa mu spaľovaním cukru tvorí kyselina mliečna, unaví sa a v kopcoch stráca. Zlepšenie nastane po najazdení cca 1500 km v nižšej záťaži, čím sa laktátová krivka posunie nadol a doprava a pri vysokej záťaži sa dostávame pod hranicu anaeróbneho prahu.
V rámci športového tréningu pri preťažení organizmu úzko súvisí hladina laktátu hemoglobínu (červeného krvného farbiva, ktoré na seba viaže kyslík). Všeobecne sa dá povedať, hladina hemoglobínu sa pohybuje u mužov v rozmedzí 140-170 g/l a u žien 110-160 g/l, Pri poklese pod spodnú hranicu sa jedná o anémiu.
Vo fáze fyzickej činnosti, pri ktorej svaly získavajú energiu prevažne anaeróbnou glykolýzou s nahromadením niektorých splodín metabolizmu, najmä laktátu, pracuje organizmus na tzv. kyslíkový dlh. V následnej fáze odpočinku organizmus spotrebuje väčšie množstvo kyslíka, ktorý je nevyhnutný na dokončenie metabolických dejov a obnovu zásob energie. Práca na kyslíkový dlh umožní v danom okamihu veľmi intenzívny výkon. Po jeho skončení pretrváva hlboké, rýchle dýchanie a zrýchlená srdcová činnosť zabezpečujúca zvýšenú dodávku kyslíka. Pri veľkom nahromadení laktátu sa prudko zvyšuje čas na zotavenie.
Dlhší čas trvajúci vytrvalostný aeróbny tréning vedie k zväčšeniu množstva krvi. Najskôr sa zvyšuje objem plazmy, po 2 až 3 týždňoch fyzickej aktivity aj počet červených krviniek a celkové množstvo hemoglobínu. Zvýšenie objemu plazmy je však výraznejšie. To sa prejaví (hoci je absolútny počet červených krviniek vyšší) znížením hematokritu (hematokrit je objem červených krviniek a ostatných buniek vyjadrený v percentách objemu krvi, jeho hodnota je daná počtom objemom bunkových elementov a tvorí 40-45%), znížením viskozity krvi s následným priaznivým ovplyvnením krvného obehu (cirkulácia). Všetky tieto zmeny uľahčujú prísun kyslíka k aktívnym svalom.
Pri preťažení organizmu úzko súvisí hladina laktátu a hemoglobínu (červeného krvného farbiva, ktoré na seba viaže kyslík).
Špecifikácia:
Názov výrobku: CERA- HEK ™ 3v 1 GHL monitorovací systém
Metóda merania: elektrochemická metóda
Vzorka pre meranie: čerstvá plná kapilárna a žilová krv
Veľkosť vzorky: 0,5 μl (pre meranie cukru), 1,0 μl (pre meranie hemoglobínu laktátu)
Doba testovania: 5 sekúnd (cukor a hemoglobín), 10 sekúnd (laktát)
Rozmery: 58x101,5x12,5 (mm)
Merací rozsah: cukor: 10 ~ 900 mg/dL (0,6 ~ 50 mmol/L), hemoglobín: 5 ~ 25 g/dL (3,1 ~ 16,1 mmol/L), laktát: 0,5 ~ 25,0 mmol/L (4,5 ~ 225.3mg/dL)
Merná jednotka: cukor: buď mg/dL alebo mmol/L, hemoglobín: buď g/dL alebo mmol/L, laktát: buď mmol/L alebo mg/dL
Hmotnosť: 40 g
Zdroj: jedna CR2032 3V lítiová batéria (súčastou balenia)
Displej: LCD
Certifikácia: CE0123
Presnosť merania:
Presnosť merania pre cukor:
Presnosť merania pre hladinu cukru < 75mg/dL (4,2 mmol /L)
V medziach ± 5 mg/dL (v medziach ± 0,28 mmol/L): 80% (16/20)
V medziach ± 10 mg/dL (v medziach ± 0,56 mmol/L): 95% (19/20)
V medziach ± 15 mg/dL (v medziach ± 0,83 mmol/L): 100% (20/20)
Presnosť merania pre hladinu cukru ≥ 75 mg/dL 4,2 mmol/L)
V medziach ± 5%: 77% (139/180)
V medziach ± 10%: 91% (164/180)
V medziach ± 15%: 100% (180/180)
V medziach ± 20%: 100% (180/180)
Zo 100 výsledkov testu bolo 100 (100%) v zóne A (klinicky presné). Pri meraní krvného cukru preukázal monitorovací systém CERA-CHECK 3v1 GHL vysokú presnosť.
Presnosť merania pre hemoglobín:
Korelácia výsledkov dosiahnutých monitorovacím systémom CERA-CHECK 3v1 GHL referenčným zariadením bola 0,9628. CERA-CHECK 3v1 GHL tak preukázal vysokú presnosť.
Presnosť merania pre laktát:
Korelácia výsledkov dosiahnutých monitorovacím systémom CERA-CHECK 3v1 GHL referenčným zariadením bola 0988. CERA-CHECK 3v1 GHL tak preukázal vysokú presnosť.
Obsah balenia:
- diagnostický prístroj CERA-CHECK 3v1 GHL
- puzdro
- odberové pero G423P
- CR2032 3V lítiová batéria
- návod na obsluhu
|
|