ALKOHOL
Slovenská republika má nulovú toleranciu alkoholu za volantom. Riadenie motorového vozidla pod vplyvom alkoholu sa stáva trestným činom. I napriek vysokým postihom sú drogy a alkohol za volantom stálym problémom.
Pitie alkoholu pred jazdou sa rozhodne nevypláca !!!
Alkohol a jeho účinok na človeka
Alkohol a jeho účinky na človeka sú už dostatočne známe. Alkohol pôsobí na centrálny nervový systém (mozog a miechu) a mozgové funkcie. Alkohol spôsobuje útlm týchto centier. Pri požití veľkého množstva alkoholu dochádza k útlmu centra pre dýchanie a krvný obeh. Alkohol vo vysokej koncentrácii tak môže spôsobiť až smrť človeka. Alkohol má vplyv tiež na našu psychiku.
Alkohol a prehľad jeho účinkov na človeka:
· zníženie rýchlosti reakcií, úsudku a rozhodovania
· zníženie koordinácie pohybov
· únava
· zníženie pozornosti
· útlm vnímania bolesti
· zvýšenie agresivity
· odstránenie zábran
· zvýšenie emocionálnych prejavov
· močopudný a preháňavý účinok
· vplyv na svalstvo
Alkohol a následný stav po jeho požití
Po požití alkoholu spočiatku cítime eufóriu a postupne sa uvoľňujú naše zábrany. Sme potom menej ostýchaví a viac spoločenskí. Toto nemusí platiť vždy. U jedincov so zvýšenou agresivitou je alkohol stimulujúcim prostriedkom. Títo ľudia sú potom viac sebavedomí a agresívnejší (často vyvolávajú bitky).
Po požití ďalšieho množstva alkoholu prevažujú negatívne účinky na organizmus. Alkohol znižuje schopnosť vnímania, objavujú sa poruchy reči, koordinácie pohybov a depresie. Ospalosť, nevoľnosť a zvracanie sú ďalšími prejavmi vysokej hladiny alkoholu v krvi. Ospalosť u opitého človeka môže prejsť až do bezvedomia a pri otrave alkoholom až ku smrti udusením, pretože dochádza k útlmu dýchacieho centra.
Alkohol a jeho odbúravanie
Alkohol sa po požití dostáva z tráviaceho traktu do krvi. Pretože sa fyziologicky v organizme nevyskytuje, je to cudzorodá látka a telo sa ju snaží odbúrať.
Záleží na mnohých faktoroch, ktoré ovplyvňujú rýchlosť, s akou sa alkohol z tela vylúči. Alkohol sa z nášho tela vylučuje dychom, potom a močom. Rýchlosť odbúravania alkoholu v tele uvádza odborná literatúra na 0,085 g (u žien) a 0,1 g (u mužov) alkoholu na 1 kg hmotnosti za 1 hodinu. Na rýchlosť vstrebávania alkoholu má vplyv tiež to, či sme vopred jedli alebo nie. Je všeobecne známe, že ženy, deti, ľudia vyššieho veku, ľudia trpiaci niektorými chorobami alebo ktorí sú liečení určitými liekmi, odbúravajú alkohol pomalšie.
Existuje veľa mýtov, ako urýchliť vylučovanie alkoholu, napr.: studená sprcha, cigarety, pitie kávy alebo pojedanie citrónu či kyslej kapusty.
Alkohol a faktory, ktoré ovplyvňujú rýchlosť vylučovania alkoholu z tela:
1. pohlavie (pokiaľ ste mužského pohlavia, máte väčšiu výhodu oproti ženám)
2. výška
3. váha
4. rýchlosť, s akou alkohol človek požíva
5. psychický a fyzický stav človeka
6. ochorenie pečene (spomaľuje odbúravanie alkoholu)
7. súčasná liečba niektorými liekmi (spomaľuje odbúravanie alkoholu)
Pokiaľ si nie ste istí, či máte v sebe zvyškový alkohol, je odporúčam vám použiť alkoholtester na ľahké zistenie prítomnosti alkoholu v dychu. Pokiaľ sa vám nechce investovať peniaze do alkoholtesteru je najjednoduchšie nepiť a tak máte 100% istotu.
Tab. č.1: Odbúravanie alkoholu u muža (80 kg)