HISTÓRIA AKUPUNKTÚRY

AKUPUNKTÚRA-TRADIČNÁ ČÍNSKA MEDICÍNA

Akupunktúra patrí medzi starobylé terapeutické metódy a je časťou tradičnej čínskej medicíny (TCM) - spoločne s čínskou meditáciou, čínskou vedou o výžive (výživa podľa piatich elementov), "Qi Gong" (Chi Gong - terapeutické cvičenie) a "Tuina" (masáže).

Už od prehistorických dôb liečila čínska medicína choroby dráždením rôznych častí tela kamennými bodcami. Slovník znakov Šou-wenťie-c' zostavený za dynastie Chan, dvesto rokov pred n.l., podáva správu o tejto starobylej technike nazývanej pien, čiže o používaní špicatých nástrojov k úľave od bolesti. Postupne bola ihla z kosti alebo bambusu nahradená kovovou. Pomaly bola tiež objavovaná sieť meridiánov - ciest kadiaľ v tele prúdi životná energia nazývaná čchi.

Pokiaľ dôjde k nahromadeniu či nedostatku tejto energie v tele - dochádza k chorobe. Za vlády dynastie Ming, v roku 1443 n.l., boli z bronzu odliate tri duté sochy, na ktorých bolo pre študentov vyznačené rozdelenie meridiánov a umiestnenie 657 bodov. Dnes sa pracuje hlavne s 361 bodmi rozmiestnenými na 12tich hlavných a ôsmich vedľajších meridiánoch, ktorými sa riadi obeh energií.

Dlhoročným vývojom sa táto metóda rozšírila do celého sveta a až súčasná moderná medicína a výskum dokazujú, že jej jadro je racionálne. Exaktné vedy dokázali existenciu špeciálnych bodov na povrchu tela, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami od okolia a sú prístrojovo objektívne zistiteľné. Tieto body majú úzku súvislosť s určitými orgánmi a funkciami v organizme a vpichom špeciálnych ihličiek či iným podráždením (elektricky, ultrazvukom, laserom) môžeme pôsobiť na postihnutý orgán i na celý organizmus v zmysle stimulácie alebo útlmu. Jedným vpichom tak vždy ovplyvníme organizmus ako celok, komplexne - vrátane vyrovnania psychiky. Takto je možné len akupunktúrou, alebo v kombinácii s inou liečbou, zvládnuť veľa ochorení. Akupunktúru možno vykonávať pri všetkých vekových kategóriách. Pokiaľ má pacient strach z ihličiek, možno ich nahradiť menej inváznym spôsobom (napr. elektrickým stimulom). Akupunktúra sa najlepšie hodí pre liečbu funkčných ochorení, ale možno ju s úspechom aplikovať i u celej rady iných problémov. Môže sa použiť i len z preventívnych dôvodov, k posilneniu celkového stavu organizmu, kondície, imunity, psychickej stability. Zaujímavé je ,že pokiaľ užijeme niektorého tzv. mikrosystému (najčastejšie ušnej akupunktúry) môžeme ju veľmi dobre využiť i ako diagnostickú metódu. Jasnejšie povedané, ak je niekde v organizme postihnutý určitý orgán, jemu zodpovedajúci bod je na ušnom lalôčiku citlivý. Prínosom pre organizmus je i to, že liečba akupunktúrou nemá prakticky nežiaduce účinky, pôsobí v duchu tradičnej medicíny na človeka a jeho funkcie, teda na psychiku i telesnú stránku. Komplexnosť pôsobenia vpichov ihličkou je predstavovaná celou radou následných pochodov a vyplavením rady látok, ktoré majú protibolestivý, sedatívny, protialergický, a imunitu posilňujúci účinok. Dochádza k celkovému vyrovnaniu rôznych metabolicko-energetických, hormonálnych, vegetatívnych funkcií v organizme.

Ale buďme konkrétni: pri dospelých a starších deťoch sa dobre hodí akupunktúra pre odvykacie kúry (obezita, alkoholizmus, fajčenie), migrény a iné bolesti hlavy, ochorenia svalovo-kĺbového aparátu, hlavne tu pôsobí protibolestivý efekt. Vo všetkých vekových obdobiach potom môžeme ovplyvniť neurotické poruchy všetkého druhu, koktavosť, nechutenstvo, neprospievanie, poruchy spánku, pomočovanie. Ako podporná, pomocná ale v niektorých prípadoch i základná liečba môže akupunktúra pôsobiť pri všetkých alergiách, ochoreniach dýchacích ciest, výborne upravuje ochorenia sliznice žalúdočnej (od hyperacitídy až po žalúdočné vredy), funkčné poruchy trávenia. Môžeme ju použiť i pri niektorých gynekologických problémoch s jasnou príčinou. Dá sa použiť i ako preventívna liečba komplikácií cukrovky.

-- Petr Sedlák --

KAPITOLY ČLÁNKU

Prečítajte si